Swędzenie i czerwone plamy na ciele

Witam mam 18 lat i problem taki ze bardzo swędzi mnie skóra tułowia .W miejscu swędzenia pogrubienie na czerwonym polu lub same czerwone pole. Nie swędzi mnie skóra głowy a najczęściej są to ręce i klatka piersiowa, pachy. Sytuacja pogarsza się w nocy - drapie się przez sen.Twa to na razie 1 dobę. Przedtem swędzenie skóry dotykały mnie w chwili gdy : albo jest mi za gorąco,albo odbywam wysiłek fizyczny ale najczęściej to wysiłek na świeżym powietrzu przy dużej ilości słońca .Proszę o pomoc Choruję na niedocz. tarczycy o niskim stopniu. Czy to swędzenie to objaw jakiej choroby czy może to jakas alergia. Proszę o pomoc.

Magdalena Mroczek

Witam,

Wysypka na twarzy może mieć bardzo różne przyczyny. Ne zawsze jest to choroba sensu stricte dermatologiczna, często może to być zmiana towarzysząca chorobom ogólnoustrojowym. Jeśli chodzi o przyczynę wysypki to często, jak Pan podejrzewa, może mieć ona etiologię alergiczną. Warto sprawdzić czy w ostatnim czasie nie był zmieniany żaden lek do pielęgnacji skóry czy proszek do prania. Wysypka i świąd może wystąpić po poparzeniu słonecznym i przy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB. Ponadto tego typu zmiany na twarzy mogą towarzyszyć trądzikowi różowatemu czy łupieżowi różowatemu. Zmiany układają sie wtedy wzdłuż dermatomów i mają charakterystyczny układ tzw. choinki. Być może jest to również reakcja na niektóre czynniki psychologiczne tj. nadmierny stres.
Czasami wysypka na skórze może też wystąpić w przebiegu niektórych chorób zakaźnych, takich jak półpaśca czy opryszczki. Należy wtedy zwrócić koniecznie uwagę na obecność dodatkowych objawów, które wskażą na rodzaj infekcji.

W postepowaniu wszystko zależy od tego jak bardzo nasilone są zmiany i jak bardzo są dokuczliwe. Może Pan postarać się o jak najszybsze umówienie wizyty u dermatologa jeśli zmiany są bardzo nasilone. W przeciwnym razie może Pani odczekać 2-3 dni i w tym czasie postarać się dobrze nawilżać skórę odpowiednimi kremami. Jeśli po tym czasie zmiany nie znikną, konieczna jest wizyta u dermatologa. Należy bezwzględnie chronić zmiany przed słońcem, unikać picia alkoholu oraz palenia papierosów. Ponadto ważna jest odpowiednia dieta oraz picie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej, najlepiej około 2-2,5 Litra dziennie. Nie powinno się spożywać cukrów i bardzo pikantnych potraw.