Swędzenie i grudkowaty śluz - czy to grzybica pochwy?

Od około 2 dni zaczęłam odczuwać świąd w okolicach pochwy. Na początku myślałam, że to tylko swędzenie. Dzisiaj jednak, gdy po oddaniu moczu podtarłam się, to poczułam, że nie swędzi mnie to tak przypadkowo, ale że coś mi faktycznie jest. Usiadłam przed lustrem i zobaczyłam, że u wejścia do pochwy mam zaczerwienienie, taką plamę, jak np. przy różyczce. Kiedyś już miałam coś takiego, ale w innym miejscu - na wargach sromowych mniejszych, bliżej łechtaczki. Miałam to po kremie do depilacji intymnej i było to raczej uczulenie. Teraz nie wiem, co to może być. Wykluczam uczulenie, ponieważ dokładnie się myj. Nie używałam kosmetyków, które mogłyby mnie tak uczulić. Dbam o higienę tych okolic i nigdy takiego czegoś nie miałam. Swędzi mnie to i jest zaczerwienione wejście do pochwy, nie szczypie ani nie boli. Mam tylko jeszcze biały, gęsty, kwaśny śluz. Nie jest grudkowaty. Dodam jeszcze, że tydzień temu odbyłam stosunek seksualny. Czy możliwe, że zaraziłam się jakąś bakterią?
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Objawy, które Pani opisuje mogą być związane z grzybicą pochwy.
Grzybica pochwy jest bardzo częstą infekcją. Szacuje się, że około 75% kobiet przechodzi ją przynajmniej raz w życiu. Najczęściej jest ona wywoływana przez grzyby z gatunku Candida albicans. Są to grzyby, które występują u około 30-40% kobiet nie wywołując objawów. Dopiero sytuacje powodujące nierównowagę między prawidłową florą bakteryjną pochwy (zmniejszenie ilości bakterii z rodzaju Lactobacillus) prowadzą do ujawnienia objawów infekcji.

Wśród objawów można zaobserwować świąd sromu, bolesność i pieczenie sromu. Błona śluzowa warg sromowych jest zaczerwieniona, może pojawiać się rumień w okolicach pochwy. Charakterystyczne są serowate, białe upławy, które pojawiają się w trakcie infekcji.

Należy udać się do ginekologa, który po badaniu fizykalnym dokona rozpoznania i zastosuje odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie!