Swędzenie łydek w ciąży

Witam serdecznie,
jestem w 9 tygodniu ciąży, od kilku dni odczuwam uporczywe swędzenie łydek. Niestety żadne balsamy, oliwki nie pomagają. Czekam na wizytę u lekarza, która mam za 3 tyg.

Bardzo proszę o odpowiedź,czy jest to niepokojące?
Pozdrawiam. Z góry dziękuję

KOBIETA ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!
Problem przez Panią przedstawiony został za bardzo ogólnie bym mógł prawidłowo zinterpretować Pani przypadek, podać możliwą przyczynę i dalsze postępowanie. Brakuje mi informacji czy na skórze oprócz swędzenia pojawiły się jakieś zmiany, czy oprócz swędzenia odczuwa Pani coś innego równie niepokojącego, czy w ostatnim czasie używała Pani jakichś nowych preparatów do prania, płukania, bądź też nowych skarpet, pończoch, podkolanówek. Pytania powyższe proponowałbym sobie zadać, z tego względu, że swędzenie skóry zlokalizowane tylko na łydkach nie jest specyficzne dla żadnej jednostki chorobowej spowodowanej ciążą - bardziej odpowiada to obrazowi reakcji alergicznej np. na detergent, barwnik ubrań itp.
Proponowałbym w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego/internisty w celu zbadania i zaordynowania odpowiedniego postępowania. Leki przeciwalergiczne do stosowania miejscowego są względnie bezpieczne dla ciąży i mogą pomóc złagodzić objawy. Jednak bez ówczesnej wizyty u lekarza proszę ich nie przyjmować. Być może z wywiadów i badania przedmiotowego Pani lekarz znajdzie podstawy do wykonania pewnych badań laboratoryjnych, np. oznaczenie bilirubiny, enzymów wątrobowych i GGTP, w celu wykluczenia cholestazy ciężarnych - ta jednostka jednak występuje zazwyczaj w późniejszej ciąży i swędzenie dotyczy innych partii ciała.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.