Swędzenie odbytu - co to może być?

Witam, mam 14 lat. Od kilku dni mam mały problem. Ostatnio zaczął mnie swędzieć odbyt... Tylko po jednej stronie i to nie w środku. Nie wiem, czy to może być grzybica odbytu czy może owsiki? Mam duży apetyt, nie chudnę. Czasami czuję łaskotanie w jelitach. Co to może być? :(:( Proszę o radę!

14 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przyczyn dolegliwości, które są opisywane może być wiele: choroby infekcyjne, dermatologiczne czy ogólnoustrojowe. Obie przyczyny wymienione w pytaniu również mogą być powodem dolegliwości. Niekiedy zmiana kosmetyków, płynu pod prysznic czy do higieny intymnej może powodować podrażnienie i świąd. Podobnie zmiana proszku do prania, płynu do płukania, zmiana materiału, z którego wykonana jest bielizna. Jeżeli w ostatnim czasie zostało wprowadzone coś nowego, lepiej z produktu zrezygnować. Inną przyzyną świądu może być podrażnienie w wyniku usuwania owłosienia z miejsc intymnych.

Bez badania lekarskiego, dokładnego zebrania wywiadu i w tym przypadku bez wykonania badań dodatkowych nie ma możliwości postawienia rozpoznania i wyjaśnienia, co jest przyczyną objawów. Niestety konieczna jest wizyta u lekarza - najlepiej rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam.