Swędzenie pieprzyka nad pępkiem

Witam! Od 2 tyg swędzi mnie pieprzyk, który jest zlokalizowany nad pępkiem oraz jego okolice. Pieprzyk wcześniej był gładki natomiast teraz jest chropowaty i są na Nim malutkie strupki. Środek jest troszkę ciemniejszy od otoczki. Czy powinnam coś z tym zrobić? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

proponuję zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu żeby skierował Panią do chirurga celem usunięcia zmiany. Ciężko jednoznacznie ocenić charakter tego pieprzyka na podstawie opisu słownego, jednak, zmiany w wyglądzie znamion skórnych tego typu jak opisywane przez Panią, mogą być niepokojące. W takim przypadku zalecane jest jak najszybsze chirurgiczne usunięcie z badaniem histopatologicznym.
Zabieg jest niewielki, wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie parę minut.
Jeśli nie jest Pani przekonana do zabiegu można wcześniej wykonać badanie dermatoskopowe, które w większości przypadków pozwala nam w miarę dokładnie określić czy zmiana na skórze jest podejrzana czy tez nie.
Proszę jednak zbyt nie odwlekać w czasie diagnozy, bo jeśli okazałoby się, że jest to zmiana nowotworowa, to im szybsze jej usunięcie tym większe szanse na całkowite wyleczenie.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko