Swędzenie skóry głowy i stres

Witam! Od pewnego czasu mocno swędzi mnie skóra głowy. Dodam, że bardzo się stresuję. Nie widać na skórze żadnych zmian, zaczerwienienia itp. Czy stres może być przyczyną swędzenia? Byłam u dermatologa i ten powiedział, że stres może jedynie nasilać istniejący już problem, a nie być jego przyczyną.

Witaj, stres może generować mnóstwo objawów, tych bardzo kojarzonych ze stresem: bóle głowy, zaburzenia trawienia, nerwowość, rozedrganie, symptomy kojarzone z zawałem, problemy ze snem i wiele, wiele innych, ale także i tych mniej związanych z typowymi objawami stresu, w tym i dolegliwości dermatologiczne, takie jak Pani opisuje. Zgadzam się z dermatologiem, że stres zaostrza objawy wszelkich chorób, wydłuża też i proces leczenia. Jeżeli zatem cierpi Pani na na jakąś zdiagnozowaną już chorobę skóry głowy, doświadczany przez Panią stres może powodować znaczne pogorszenie. Warto zastanowić się nad tym, gdzie leży problem (co powoduje reakcję stresową) i jak sobie z nim radzić. Dobrze spotkać się z psychologiem, który z pewnością skutecznie Pani w tym pomoże. Pozdrawiam