Swędzenie skóry na plecach

Witam, Cały czas swędzi mnie skóra na plecach i torsie. Drapie się nieraz do ran. Byłem u dermatologa, badania NIC nie wykazały. Żadnej grzybicy, wirusów, uczulenia. od pewnego czasu z całych sił powstrzymuje się od drapania i wszystko ładnie poznikało, tylko skóra jest tak jakby ,,wysuszona'' i bardzo,bardzo delikatnie zarumieniona, ale podkreślam,że praktycznie tego nie widać. Swędzenie jednak jest POTĘŻNE i wiele,wiele wysiłku kosztuje mnie to, żebym się nie drapał. Co to może być? Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Świąd może być objawem całej plejady schorzeń, poczynając od skórnych po ogólnoustrojowe. Jeżeli wykluczy się przyczyny stricte dermatologiczne konieczne jest dalsze poszukiwanie przyczyny. Częstą przyczyną świądu jest cukrzyca. U osób młodszych świąd związany z cukrzycą przeważnie jest ograniczony do określonej okolicy ciała, np. sromu, natomiast u osób starszych zwykle jest uogólniony. Często obserwujemy świąd o różnym stopniu nasilenia i różnej lokalizacji w przebiegu mocznicy, a także u chorych dializowanych. Choroby wątroby, zwłaszcza ostre stany zapalne lub przebiegające z zastojem żółci, również mogą być przyczyną świądu. Świąd występuje również w przebiegu zaburzeń gospodarki hormonalnej, np. w przebiegu nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Zdarza się, że świąd wywołują toksyny tasiemca, glisty czy też innych pasożytów. Przyczyną świądu mogą być również schorzenia neurologiczne – guzy mózgu i rdzenia kręgowego, a także niedokrwistość. Świąd wreszcie może pojawić się podczas zażywania niektórych leków – np. zawierających kodeinę albo morfinę.