Świąd odbytu - co robić?

Muszę jeszcze dodać, że z mężem od kilku lat mamy nawracające grzybice narządów rodnych. Moja ginekolog robiła mi wszystkie badania w kierunku grzybicy i jest ok. Mój mąż skarży się na swędzenie jąder. Skóra jąder jest zaczerwieniona i swędzi. C*** pomaga, ale po pewnym czasie objawy wracają. Ostatnio mąż zauważył zmiany na paznokciach od nóg. Czy to wszystko może mieć jakiś związek? Miałam nadzieję, że po operacji hemoroidów moje problemy się skończą.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przyczyn świądu odbytu jest bardzo wiele.
Powodem  może być infekcja grzybicza (najczęściej grzyby z Candida), pojawiać się może w przebiegu chorób pasożytniczych ( świerzb, owsiki), objawy mogą nasilić się także w przypadku nadkażenia bakteryjnego. Podobne objawy mogą powstać w wyniku podrażnienia miejscowego (na przykład przez kosmetyki, po spożywaniu cytrusów, niektórych przypraw), w chorobach skóry - na przykład w atopowym zapaleniu skóry, w łuszczycy.  Wystąpić może w przebiegu cukrzycy czy chorób wątroby. Miejscowe choroby odbytu również powodują świąd, jednak w Pani przypadku prawdopodobnie tę przyczynę można wykluczyć.

U Państwa problem może być bardziej złożony, objawy niekoniecznie muszą być ze sobą powiązane - być może u Pani przyczyna jest odmienna niż u męża. Ale równie dobrze powodem może być infekcja jednym rodzajem drobnoustroju. Proszę zachęcić męża do wizyty u dermatologa, celem postawienia rozpoznania i zastosowania ewentualnego leczenia.
Warto również pamiętać o przewiewnej i naturalnej bieliźnie.

Pozdrawiam.