Świadome sny - czy można je wykorzystać w leczeniu nerwicy?

Mam małe pytanie. Czy świadome śnienie może nam pomóc w odkryciu naszych podświadomych konfliktów? Wiem, że sny to symbole dawane przez naszą podśiadomość. Koszmary, które mamy, np. że uciekamy przed czymść, mogłoby zostać rozgryzione, bo w końcu gdy mamy kontrolę nad snem, to możemy się zatrzymać i zapytać o co chodzi. Ale co najbardziej mnie gnębi... Chcę tego spróbować, nauczyć się, ale boję się, że może to pogłębić moją nerwicę, którą mam od 2 lat... Ale znajomy polecił mi ten sposób, jako rozwiązanie/zrozumienie podłoża nerwicy i pozbycia się lęków. Chciałabym usłyszeć zdanie lekarza/psychologa na ten temat, gdyż temat świadomego śnienia ma różne opinie. Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Interpretację snów najlepiej powierzyć doświadczonemu psychoterapeucie, ponieważ Pani, cierpiąc na zaburzenia lękowe, pewnych rzeczy nie dostrzeże. W snach co prawda zmniejsza się bądź zupełnie znika opór, ale Pani interpretacja treści nieświadomych odbywa się już na poziomie świadomości, także i tutaj mogą zadziałać mechanizmy obronne i blokowanie wglądu.

Jeżeli jest Pani zainteresowana interpretacją snów jako podstawą psychoterapii, zachęcam do podjęcia psychoterapii o orientacji psychodynamicznej, psychoanalizy, psychologii zorientowanej na proces.

Nerwica wymaga leczenia właśnie poprzez psychoterapię, dlatego gorąco Panią namawiam do jej podjęcia. Nieleczone objawy mogą się nasilać i przenosić na inne obszary Pani życia.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do pełnego zdrowia!