Świecenie obwodowe, przeciwciała specyficzne ujemne, przeciwciała przeciwko DNA dwuniciowemu ujemne

Mam zdiagnozowane ZZSK. Wyniki ANA 1:3200 świecenie obwodowe, przeciwciała specyficzne ujemne, przeciwciała przeciwko DNA dwuniciowemu ujemne . Nie mam objawów tocznia. Czy możliwe jest występiwanie tych dwóch chorób równocześnie?

Magdalena Mroczek

Wyniki badań nie świadczą o toczniu, świecenie obwodowe występuje też w innych chorobach autoimmunizacyjnych.