Świeży sok z grapefruitów - czy naprawdę muszę z niego zrezygować?

Witam serdecznie! Zastanawiam się intensywnie, jak to faktycznie jest z tymi grapefruitami... ponieważ biorę tabletki antykoncepcyjne już od ok. 3 lat... i od jakiegoś miesiąca prawie codziennie piję sok ze świeżo wyciśniętych grapefruitow... uwielbiam go... co prawda oczywiście nie popijam nimi tabletek... ale zdarza się, że piję go ok. 30 min przed wzięciem tabletki. Piję go też w ciągu dnia, a tabletkę biorę wieczorem... Czy faktycznie muszę zrezygnować z tego soku? I czy w czasie kiedy go piłam i brałam tabletki, mogło dojść do zapłodnienia, w czasie tego miesiąca, podczas stosunków...? Pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Sok z grejpfruta  ma wpływ na enzymy wątrobowe, które metabolizują różne substancje, także leki i hormony krążące we krwi. Tak więc sok z grejpfruta może wpłynąć na metabolizm hormonów z pigułek nie tylko w sytuacji, gdy są one nim popijane... Gdyby jeszcze piła Pani ten sok raz na jakiś czas, ale Pani pije go codziennie... Trudno jest przewidzieć dokładnie, jaki to może mieć wpływ na Pani antykoncepcję, ale wpływ soku grejpfrutowego na metabolizm leków to nie jest mit. Jest to potwierdzone naukowo i np. zaleca się, aby pacjenci przyjmujący leki z powodu choroby nowotworowej nie pili tego soku w ogóle.

Pozdrawiam!