Świszczący oddech i suchy kaszel u dziecka

Witam. Mam pytanie dotyczące mojego czteroletniego synka. Od września ma ataki kaszlu (oraz zapalenie ucha). Ma czasami świszczący i nieprzyjemny oddech. Jednak nie zauważyłam aby się przemęczał podczas zabaw. Jest dość rozbrykanym chłopcem. Często w nocy i nad ranem. Miał robione testy na alergie ale one nic nie wykazały. Dodam, że każdorazowo po wizycie u lekarza okazuje się, że jest "czysty"osłuchowo. Synuś podczas przeziębień nie gorączkuje. Nasza Pani doktor mówi, że to dlatego, że mały poszedł do przedszkola. Ale ja nie wiem. Zresztą dwóch inny lekarzy powiedziało to samo. Ale ja chcę mieć pewność. Wiem jak w porę nie wykryta astma może uprzykrzyć życie. Kilka razy dostawał ataku suchego kaszlu, po którym wymiotował i kaszel ustawał nawet na kilka dni. Czy może to mieć związek z gardłem? Mam wrażenie, że on ma bardzo często biały nalot na gardle oraz plamy na języczku. Moja mama choruje na bardzo zaawansowaną astmę. Czy można u niego również podejrzewać tę chorobę. Do jakiego lekarza trzeba pójść aby go dokładnie zdiagnozować. Pozdrawiam Mama czterolatka.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Pani synek jest w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia astmy, ze względu na jej występowanie w rodzinie.
Bardzo często pójście do przedszkola zwiększa częstość infekcji u dzieci, niejednokrotnie więcej czasu spędzają one w domu niż na zabawie z rówieśnikami. Infekcje sprzyjają rozwojowi astmy, ale nie są jednoznaczne z zachorowaniem na nią.

Warto udać się z dzieckiem do lekarza, w przypadku świszczącego oddechu oraz kaszlu - suchego, napadowego, należy wykonać dodatkowe badania. U małych dzieci bardzo trudno zdiagnozować astmę, czasami jest to możliwe dopiero po 5 roku życia, kiedy dziecko "pozwoli" na wykonanie spirometrii.