Sygnalizowanie dziecka potrzeb fizjologicznych

Witam.Jestem mamą 18 miesięcznej córki Oliwki.Moja córka robiła siku na nakładkę sedesową i rzadko zdarzało jej się zrobić w majtki.Kopę niby woła że chce ale nie chce robić na sedes.Ale od pewnego czasu mimo że woła siku to przed posadzeniem na sedes robi w majtki.Więcej zdarza jej się robić siku w majtki.Nie wiem jak mam się zachować czy zakładać jej pampersa i zdejmować jak będzie wołała siku lub kopę.Ale tez nie wiem czy jak będzie miała pampersa to nie zrezygnuje z sygnalizowania potrzeb.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Około 18 miesiąca życia dziecko nabywa umiejętność kontrolowania potrzeb fizjologicznych.Nauczenie dziecka korzystania z toalety często wymaga czasu. Proszę konsekwentne uczyć dziecko korzystania z toalety. W razie wątpliwości warto udać się na wizytę kontrolną do specjalisty pediatry.

można spróbować częściej chodzić z dzieckiem do toalety, dzieci najczęściej sygnalizują potrzeby "w ostatniej chwili" i dlatego może nie zdążyć, zakładanie pampersa nie ma sensu