Zapytaj lekarza

1 , 0 2 6 , 9 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Symptomy choroby psychicznej u nastolatki

Witam. Od dwunastego roku życia odczuwałam silną potrzebę pisania: wierszy, opowiadań, powieści. Zauważyłam, że właśnie przez to cierpiałam na depresję, a nawet na rozszczepienie osobowości. Przestałam pisać. Jednak w nocy coś niespodziewanie wyrwało mnie ze snu, nie do końca byłam świadoma swojego ciała. W mojej głowie pojawił się sprecyzowany pomysł na książkę. Byłam niezdrowo pobudzona, ale przede wszystkim... Bardzo wystraszona. Czy to symptom jakiejś choroby psychicznej? Co powinnam zrobić?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Co zrobić, gdy sen nie przychodzi?

Nie możesz zasnąć? Przekręcasz się z boku na bok? Obejrzyj filmik i dowiedz się, co robić w takiej sytuacji. Ekspert podpowiada, jak sobie pomóc, kiedy sen nie przychodzi.

Podobne symptomy mogą być sygnałami budowania własnej tożsamości, osobowości, zmagania się z buntem i budowaniem własnego systemu wartości, z tym że przeżywa je Pani być może silniej niż rówieśnicy. Pisanie, twórczość jest z psychologicznego punktu widzenia bardziej adaptacyjnym sposobem radzenia sobie z problemami egzystencjalnymi i emocjami niż np alkohol, imprezy czy skrajne subkultury. Jeśli jednak jest Pani zaniepokojona albo chciałaby się skonsultować lub coś zmienić warto spotkać się z psychologiem (szkolnym, w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub gabinecie prywatnym).

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy