Syndrom DDA, depresja czy nerwica?

Witam, jestem 32 letnią mężatką. Mam problem sama ze sobą tzn ciaglę płacze i nie radze sobie w życiu codziennym, ciągle kłócę się z mężem i brakuje mi cierpliwości na wszystko. Jestem pod opieką neurologa bo ciągle mam bóle głowy, drżenie rąk i silne duszności w klatce piersiowej. Byłam też u psychiatry, który stwierdził syndrom DDA...zlecił terapię ale nie poszłam bo się bałam. Nie chce brac ciągle leków...ale czy te bóle to nerwica czy depresja???

Witam serdecznie,
Bóle somatyczne mogą występować zarówno przy nerwicy jak i przy depresji. Dlatego moim zdaniem powinna Pani po raz kolejny skonsultować się z psychiatrą. Poza tym, tak jak radził Pani lekarz, warto rozpocząć terapię. Wiem, że boi się Pani, czuje obawy przed wspominaniem przeszłości, jednak terapia pozwoli Pani się z nią rozliczyć raz na zawsze.
Pozdrawiam

Witam Panią, lekarz psychiatra z pewnością nie bez powodu stwierdził, że jest Pani Dorosłym Dzieckiem z Rodziny Alkoholowej (DDA). Wychowywanie się w takiej rodzinie generuje szereg problemów natury psychologicznej: osoba taka ma kłopoty w relacji ze sobą, z innymi ludźmi, jest labilna emocjonalnie, ma objawy somatyczne. Można brać leki ale pomogą one jedynie doraźnie, a problem tkwiący w Pani przeszłości pozostanie nadal nierozwiązany.
Zachęcam Panią gorąco, aby dała sobie Pani pomóc. Ma Pani różne możliwości: terapię indywidualną lub grupową w ośrodkach państwowych (m.in. w placówkach leczenia uzależnień od alkoholu, poradniach zdrowia psychicznego) oraz w prywatnych miejscach. Terapia pomaga uporać się z "demonami przeszłości" ale także daje wskazówki jak sobie radzić w obecnym życiu. Jest Pani młodą osobą, szkoda czasu na skazywanie się na cierpienie - a objawy które Pani podaje są cierpieniem.