Syndrom jelita nadwrażliwego i objawy psychosomatyczne jako reakcja na stres

Witam serdecznie, mam 31 lat i od zawsze miałem problemy ze stresem, jednak uciążliwe objawy nasiliły się w przeciągu ostatnich 2 lat. Zaczęło się od problemów jelitowych, okropne bóle, biegunki, nudności itp. Przez 1,5 roku zadręczałem się na śmierć tym, że mogę mieć raka jelita. Przestałem się ruszać, wychodzić gdziekolwiek, w pracy ciągle na zwolnieniu lekarskim, tylko sofa i tv, przytyłem 10 kg (wzrost 175, waga 88, a było 76). Po zrobieniu badań (krew, usg, kolonoskopia) okazało się, że wszystko jest w porządku i stwierdzono syndrom jelita nadwrażliwego, jednak kiedy ten okropny stres w końcu ze mnie zszedł, pojawiły się zawroty głowy, kołatania serca, problemy z oddychaniem, wysoki puls, dziwne drętwienia na twarzy i głowie, szumy i piski w uszach. Kiedy na przykład wstaję do pozycji stojącej, często słyszę szum, jakby krew dopływała do głowy. I wpadłem w kolejną panikę, bo nie wiem, co się ze mną dzieje. Obecnie jestem pod kontrolą lekarską. Miałem robione pełne badanie krwi, tarczycę i wszystko ok. Ekg też jest ok, ciśnieniomierz na 24 h też nie pokazał odchyleń od normy. Lekarz upiera się, że to nerwy, a ja ciągle myślę o rakach, guzach itp. Czy to jest jakaś odpowiedź mojego organizmu na ten okropny stres, na jaki wystawiłem się przez ostatnie lata, czy to nerwica?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Pod wpływem stresu funkcjonowanie organizmu człowieka jest rozregulowane, bowiem stres niekorzystnie oddziałuje na autonomiczny układ nerwowy, który unerwia narządy wewnętrzne. Hormony stresu – kortyzol, adrenalina i noradrenalina – destabilizują pracę organizmu. Organizm pracuje jak „szalony”, stąd takie objawy somatyczne (cielesne), jak: przyspieszony puls, kołatanie serca, zawroty głowy, tachykardia, nudności, szumienie w uszach albo uczucie drętwienia kończyn czy problemy z oddychaniem. Ponadto, hormony stresu powodują zbyt dużą produkcję kwasów żołądkowych, co może skutkować wrzodami żołądka albo zespołem jelita nadwrażliwego.

Zespół jelita nadwrażliwego jest silnie powiązany z odczuwaniem stresu. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Bardzo duże znaczenie odgrywa dieta, unikanie alkoholu i papierosów. Zaleca się dużo ruchu, regularny sport oraz relaks – proszę zatem ograniczyć leżenie na kanapie przed telewizorem. Obawiam się, że Pana dolegliwości jelitowo-żołądkowe to nie tylko konsekwencja permanentnie doświadczanego stresu, ale objawy mogą świadczyć o nerwicy narządowej. Oczywiście, rzetelna diagnoza wymaga konsultacji psychiatrycznej. Osobiście namawiam Pana na wizytę u psychiatry oraz psychoterapię, która pomogłaby Panu lepiej radzić sobie ze stresem i wyrażać emocje, które są tłumione i przejawiają się pod postacią przykurczów jelit oraz zaburzeń z tym związanych. Radzę podjąć współpracę ze specjalistą zajmującym się zaburzeniami psychosomatycznymi i zaburzeniami lękowymi (nerwicami).
Bardzo dobre efekty przynosi nurt poznawczo-behawioralny.

Więcej na temat znaczenia diety w zespole jelita drażliwego oraz wpływie stresu na organizm człowieka może Pan przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego
http://portal.abczdrowie.pl/psychoneuroimmunologia
http://portal.abczdrowie.pl/ciagly-stres
http://portal.abczdrowie.pl/zespol-da-costy

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Dzień Dobry Panu,

Opisane przez Pana symptomy mogą być odpowiedzią Pana organizmu na stres przewlekający się, jak również pochodzenia nerwicowego.
Proszę rozważyć kontakt z Poradnią Zdrowia Psychicznego, celem diagnostyki i leczenia.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
irena.mielnik.madej@gmail.com