Syndrom Otella u byłego narkomana

Mam syndrom Otella i boje sie że moja żona długo z tym nie wytrzyma. Byliśmy u wielu specjalistów i wszyscy twierdzą ZAMKNĄĆ w zakładzie bo narkoman. Od 3 miesięcy nie biore narkotyków i nigdy wiecej nie wezmę a choroba została. Gdzie szukać pomocy? Prosze o pomoc

Dzień dobry.

Wysłał Pan trzy posty z kilkoma pytaniami, spróbuję więc udzielić odpowiedzi na wszystkie razem.

Tzw. zespół Otella rzeczywiście charakterystyczny jest dla osób nadmiernie spożywających alkohol, jako kolejny, można powiedzieć, skutek uzależnienia. Nie oznacza jednak, że jedynie alkoholicy mogą na ww. cierpieć. Dodać trzeba, że niezależnie od przyjętego nazewnictwa, które w tym wypadku wydaje się być mało istotne, ważne jest, że, jak Pan pisze, przejawia Pan obsesyjne i chorobliwe uczucie zazdrości wobec żony. Tego rodzaju uczucia mogą występować u osób z tzw. osobowością paranoiczną. Jeżeli dodatkowo ktoś taki jest uzależniony, prawdopodobieństwo wystąpienia rzeczonego zespołu Otella jest po prostu większe.

Być może w Pańskim przypadku również doszło do współwystąpienia ww. cech, przy czym wydaje się, że mało znaczące jest, że nie jest Pan uzależniony od alkoholu, a bardziej, że jest Pan po prostu uzależniony – w tym wypadku od narkotyków. Mechanizm uzależnienia jest podobny – używa się jedynie innego rodzaju środków. Z tego powodu prawdopodobnie specjaliści, u których zasięgał Pan porady, sugerowali najpierw podjęcie terapii uzależnień, która w tym wypadku wydaje się kluczowa. Dodać też trzeba, że trzy miesięczną abstynencję po wieloletnim używaniu narkotyków trudno uznać za objaw pełnego wyleczenia z uzależnienia. Z powyższych powodów sugerowałbym jednak zaufać specjalistom. Autodiagnoza i samoleczenie są raczej w tej sytuacji niemożliwe.
Warto wspomnieć, że Pański pobyt w ośrodku leczenia uzależnień pozwoli również odetchnąć Pańskiej żonie, o której wytrzymałość sam się Pan przecież martwi.

Pozdrawiam.

Witam. Są specjalistyczne placówki leczenia uzależnień, moze Pan szukać u siebie w mieście, do czego zachęcam.
Magdalena Brabec