Rak żołądka i wskazania do resekcji żołądka

Szanowni Państwo, podczas badania gastroskopii w grudniu 2011 stwierdzono u mnie w żołądku 2 wrzody (8 mm) z dnem pokrytym włóknikiem. W maju 2012 podczas identycznego badania ten sam lekarz gastrolog stwierdził już owrzodzenie (7 mm średnicy) o nieregularnych brzegach z dnem pokrytym włóknikiem. Także wtedy pobrał wycinki tegoż wrzoda do badania hist.-pat. Patomorfolog na podstawie badań histopatologicznych rozpoznał u mnie raka gruczołowego żołądka - typ poorly cohesive (WHO 2010), 5 wycinków. CKAE 1(+) w komórkach raka oraz intensywną metaplazję jelitową w obrębie błony śluzowej żołądka. Gastrolog skierował mnie na zabieg chirurgiczny - całkowite wycięcie żołądka. Moje pytanie brzmi: czy konieczne jest tak radykalne leczenie, czy można to wyleczyć farmakologicznie? Halina

W przeważającej większości nowotworów żołądka tylko i jedynie najskuteczniejszym i możliwym sposobem leczenia jest leczenie operacyjne (całkowita resekcja żołądka). Ten typ raka żołądka jaki Pan posiada oraz zmiany metaplastyczne (przednowotworowe) w całej śluzówce żołądka wymagają radykalnego leczenia operacyjnego, czyli całkowitego wycięcia żołądka. Brak jakichkolwiek możliwości leczenia farmakologicznego. Proszę poddać się zabiegowi według decyzji gastroenterologa.