Szansa na ciążę po odstawieniu antykoncepcji i stosunku w czasie miesiączki

Witam.
Potrzebuje obiektywnej rady, bo nie potrafię patrzeć na swoja sprawę z dystansu.
Od paru, dwóch lat, biorę tabletki antykoncepcyjne, jednakże kierując się radą lekarza, co roku staram się robić przerwę (zazwyczaj jeden lub dwa miesiące). Tym razem zdecydowałam się na przerwanie tabletek na dwa miesiące. Miesiąc temu w czasie stosunku z moim partnerem pękła nam prezerwatywa (w momencie wytrysku). Mimo, że stosunek odbył się w czasie miesiączki, moja ginekolog doradziła mi wzięcie tabletki poronnej (którą bierze się w ciągu pięciu dni od stosunku), którą wzięłam. Od tamtego czasu zdecydowaliśmy się z partnerem zrezygnować ze stosunku. Jednak w połowie cyklu (czyli najbardziej płodnym okresie) mój partner zapomniał się i parokrotnie wszedł we mnie (nigdy nie doszło do wytrysku, aczkolwiek wiem, że przerywany stosunek nie jest forma zabezpieczenia).

Niestety teraz spóźnia mi się miesiączka, której spodziewałam się trzy dni temu. Wczoraj zrobiłam test ciążowy, który wyszedł negatywnie. Ale zastanawiam się jakie są przyczyny spóźniającej się miesiączki i jakie są szanse na ciąże?
Dodatkowo odczuwam teraz swędzenie w okolicach rodnych-obawiam się, że mam drożdżaka. Czy to może wpływać na spóźnienie się okresu?
Dodam, że zawsze miałam nieregularne miesiączki (w przeszłości mój ginekolog sugerował PCOS, dlatego biorę tabletki) ale nie wydaje mi się, aby mój cykl mógł się znów rozregulować po zaledwie dwumiesięcznej przerwie od tabletek.
Z góry dziękuję za radę. Przepraszam za brak polskich znaków, ale moja klawiatura takich nie posiada :(

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Szansa na to, że jest Pani w ciąży jest bardzo mała, ze względu na negatywny wynik testu ciążowego. Na brak miesiączki w Pani przypadku mogą się składać różne czynniki. Pierwszym jest zażycie tabletki wczesnoporonnej, która jest preparatem hormonalnym i niestety, ale może nasilić nieregularność cyklu. Osobiście uważam, że jej przepisanie w opisanym przypadku było nie w pełni uzasadnione. Drugą możliwą przyczyną jest zakażenie drożdżakowe pochwy - każda infekcja może spowodować zaburzenia cyklu. Nieregularność cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych też jest normalne i może trwać nawet pół roku. W Pani przypadku proponowałbym się zastanowić nad dokładniejszą diagnostyką hormonalną, chociażby ze względu na możliwe problemy z zajściem w ciążę w przyszłości. Proponuję zgłosić się z objawami infekcji pochwy do lekarza ginekologa w celu zbadania i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jednocześnie proszę porozmawiać o możliwym pogłębieniu diagnostyki nieregularności cykli - do czasu, gdy nie starają się Państwo o potomka nie stanowi to problemu, ale później może być niestety za późno.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.