Szansa na macierzyństwo przy chorobie Gravesa-Basedowa

Witam serdecznie! mam 18 lat i od roku i kilka miesięcy choruję na Gravesa-Basedova. Proszę Pana/Pani, od +/- 2 lat zaobserwowałam u siebie skrócenie fazy lutealnej cyklu miesiączkowego, do 4-6 dni. W tym czasie strasznie bolą mnie piersi, czuję się rozdrażniona i ociężała. Co to oznacza?, Co powinnam zrobić? jakie szanse w przyszłości mam, by urodzić dzieci. Dziękuję za odpowiedz.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. konieczną przesłanką dla stwierdzenia zaburzeń fazy lutealnej jest stwierdzenie obniżonego stężenia progesteronu mierzonego 7 dni po domniemanej owulacji. Obie te nieprawidłowości, czyli wspomniane przez Panią skrócenie fazy letalnej i niskie stężenia progesteronu upoważniają do postawienia diagnozy zaburzeń fazy lutealnej. Oznacza to, że w wyniku zbyt krótkiego czasu trwania fazy lutealnej i zbyt niskiego stężenia progesteronu śluzówka macicy nie jest odpowiednio przygotowana do zagnieżdżenia zarodka. W takich przypadkach próbuje się w leczeniu stosować progestageny i gonadotropinę kosmówkową w ciągu całej drugiej fazy cyklu, aby poprawić przygotowanie endometrium. Natomiast biorąc pod uwagę to, że prawidłowa funkcja ciałka żółtego zależy od prawidłowego rozwoju pęcherzyka jajnikowego stosuje się także w celu stymulacji jego rozwoju antyestrogeny i gonadotropiny. Jako metoda ostatniej szansy, jeśli ta terapia nie pomoże i kobieta nadal nie może zajść w ciążę pozostają jeszcze techniki wspomaganego rozrodu.