Szanse na odbudowanie związku po rozstaniu

Witam. W zeszłym roku zakończył się mój 3-letni związek - nie mieliśmy dla siebie czasu i coraz bardziej oddalaliśmy się od siebie. Obecnie spotykam się z kimś, ale mój eks nie daje mi spokoju. Pisze romantyczne smsy, inicjuje spotkania i jest dokładnie taki, jaki chciałam, żeby był, gdy byliśmy razem. Nie jest mi obojętny, ale nie chcę, by było tak jak wtedy - gdy się mijaliśmy... Czy to możliwe, że on się tak zmienił...??

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Człowiek zawsze się zmienia. Nieustannie kształtują nas nowi ludzie, których spotykamy na swojej drodze, nowe doświadczenia, przeżycia. Być może Pani były partner też się zmienił i zrozumiał, kogo stracił. Dopiero teraz uzmysłowił sobie, że mu na Pani zależy, dlatego wysyła Pani czułe wiadomości i zabiega o kontakt. Nie mam pojęcia, na ile to jest szczere. Proszę jednak pamiętać o powodach, dla których się Państwo rozstaliście i o tym, że zaczęła się Pani spotykać z innym mężczyzną. Musi Pani zastanowić się, na kim Pani zależy i rozegrać to uczciwie. Kto jest Pani bliższy, z kim chciałaby Pani być, na czym Pani zależy? Musi Pani samodzielnie dokonać wyboru, z kim chciałaby Pani tworzyć związek – czy z aktualnym partnerem, czy z byłym chłopakiem. Czy nie ma ryzyka, że po powrocie do eks historia się powtórzy? Zachęcam do przeczytania artykułów zamieszczonych w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/przyjazn-z-bylym
http://portal.abczdrowie.pl/przyjazn-z-eks
http://portal.abczdrowie.pl/czy-warto-do-siebie-wracac-po-rozstaniu

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Ludzie się zmieniają. Czasem przez to, czego doświadczają, gdy coś tracą, uświadamiają sobie dopiero, co mieli.
Ale czasem bywa tak, że zmiana jest tylko powierzchowna. Że nie tyle jest to zmiana, ale próba odzyskania czegoś. Gdy to się już stanie, wszystko wraca do normy. Trochę jak z dietami i efektem jo-jo. Żeby na trwale stracić wagę, nie można tylko być na diecie, ale trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Jeśli nadal jest Pani zaangażowana uczuciowo w relacje w eks, warto przemyśleć, co dzieje się w Pani obecnym związku? I czy warto iść dalej?
Warto też porozmawiać z byłym. Jasno postawić sprawę, dopytać go, czego oczekuje i spodziewa się po takim zachowaniu. Zapytać też siebie samej- czego by Pani chciała? Co jest dla Pani najważniejsze? Na jakich "warunkach" chciałaby Pani związku- niezależnie od tego, czy z nowym partnerem czy z poprzednim. Jeśli by się okazało, że nie ma poważnych planów wobec Pani, trzeba jasno postawić granicę.
Jeśli by się Państwo zdecydowali na powrót do siebie, warto poświęcić sporo czasu rozmowie i ustaleniu, czego od siebie oczekujecie, jak miałby wyglądać Wasz związek, co jest możliwe, a co nie itp. I dopiero gdy obydwoje poczujecie się pewni, że to jest to, próbować drugi raz. Też z dużą uważnością na to, czy zmiana jest trwała w Was obojgu, czy "wszystko wraca na dawne tory".