Szanse na powrót do zdrowia po udarze mózgu u 22-latka po wymianie zastawki serca

Witam. Mój brat ma 22 lata jest już kilka lat po wymianie zastawki sercowej. 25.07 zabrało go pogotowie okazało się że to udar mózu. Lekarze jednak nie chcą mi udzielić informacji o jego stanie tylko matka a ona dojeżdzając do domu nie pamięta wszystkiego co jej lekarz mówił. Ma niedowład lewostronny. Załamał sie chłopak że jest jak roślinka. Wczoraj mamie lekarz powiedział że nie wyjdzie z tego. Wiem że to poważne ale czy tak młody chłopak nie ma szans na powrót do zdrowia?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Niestety udar mózgu to bardzo podstepna choroba i rokowania mogą być różne. Wszystko zależy jak duże zmiany w mózgu on wywołał. Z całą pewnością konieczna jest rehabilitacja. Szansa na powrót do zdrowia jest zawsze. Niemniej jednak bez dostępu do dokumentacji medycznej nie mam możliwości powiedzieć nic więcej.

Trudno w tej chwili cokolwiek wyrokować. Jeżeli chce Pani jako siostra dowiedzieć się czegoś o stanie zdrowia brata proszę pojechać do szpitala z mamą i porozmawiać z lekarzem. Zawsze po udarze podejmuje się rehabilitację, zarówno ruchową, jak i mowy. Postępy rehabilitacji zależą od wieku( a brat jest młody, to rokuje dobrze), ale także od lokalizacji i rozległości udaru - i tutaj rokowania może określić lekarz. Stan pacjenta po udarze zmienia się, proszę z góry nie zakładać,że nie ma szans. Na pewno proszę zadbać o jego nastrój, jeżeli pacjent straci motywację do rehabilitacji, będzie trudniej. Ale szanse są zawsze. Proszę porozmawiać z lekarzem