Szanse na przeżycie drugiego płodu z ciąży bliźniaczej

Witam! Jestem po zabiegu in-vitro. Stwierdzono ciążę bliźniaczą dwuowodniową, dwukosmówkową. W 6 tygodniu ciąży badanie USG, widoczna akcja serca dwóch zarodków - wszystko prawidłowo. Pęcherzyki nieco różniły się wielkością, ale dr nie widział nic niepokojącego. Następna wizyta w 8 tygodniu, a dokładniej w 7t i 5d. Pan dr stwierdził obumarcie jednego zarodka, przestał się rozwijać ok. 6 t i 3 d. Diagnozę potwierdził inny lekarz. Drugi płód rozwija się prawidłowo, serduszko 140/min, wielkość 14 mm w 7t i 5d ciąży.

Moje pytanie brzmi, jakie są szanse na prawidłowy rozwój płodu z widoczną akcją serca? Czy to, że jeden zarodek obumarł nie wpłynie źle na drugi? Jakie są statystyki przeżycia drugiego płodu z ciąży bliźniaczej? Czy często zdarza się, że ten drugi płód z akcją serca również obumiera? I co mogło być przyczyną obumarcia zarodka przy wcześniejszej zauważalnej akcji serca? Przyznam, że odchodzimy z mężem od zmysłów, a najbliższa wizyta dopiero w następnym tygodniu. Pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

To zrozumiałe, że się Państwo bardzo denerwują, skoro zmagali się Państwo z niepłodnością. Trzeba jednak być dobrej myśli, gdyż stres nie sprzyja ciąży. Obumarcie jednego zarodka w pierwszym trymestrze ciąży bliźniaczej zdarza się stosunkowo często - do tego stopnia, że do 12 tygodnia jesteśmy bardzo ostrożni, jeśli chodzi o entuzjazm związany z wizją przyjścia na świat więcej niż jednego dziecka. Oczywiście to ogromna tragedia, że jeden z zarodków obumarł, jednak należy się pocieszać, że ciąża pojedyncza niesie ze sobą dużo mniejsze ryzyko dla dziecka i matki niż mnoga, a także że do obumarcia doszło na tak wczesnym etapie, gdy bardzo mały zarodek, któremu ustała akcja serca, nie stwarza żadnego zagrożenia dla drugiego, dalej się rozwijającego ani dla Pani. Gdyby to samo stało się w drugim czy trzecim trymestrze, istniałoby zagrożenie wystąpieniem powikłań u drugiego płodu i u Pani.

Najczęstszą przyczyną obumierania zarodków w pierwszym trymestrze są wady genetyczne, zwykle powstające spontanicznie, mimo pełnego zdrowia obojga rodziców. Tak też mogło być w Państwa przypadku.

Jeśli chodzi o drugi zarodek, to oczywiście istnieje wciąż pewne ryzyko obumarcia (ciąże do 12 tygodnia generalnie charakteryzują się dużym ryzykiem), ale nie jest ono zwiększone z powodu obumarcia pierwszego.

Pozdrawiam serdecznie!