Szanse na refundowany zabieg korekty płci na żeńską u osoby transseksualnej

Witam, mój syn jest osobą transseksualną. Identyfikuje się z płcią żeńską. Kochałam się z mężem w cyklu płodnym żeńskim gdzie miała powstać córka. Z badania genetycznego wynika, że jest genetyczną kobietą ale bez narządów płciowych żeńskich. Czy on ma szansę na zabieg refundowany korekty płci na żeńską ?

Dzień dobry!

Nie wspomina Pani w jakim wieku jest dziecko, z jaką płcią samo się identyfikuje i na ile dojrzała i stabilna jest to identyfikacja, a to istotne informacje.

Proszę zgłosić się do lekarza seksuologa lub np. Centrum Zdrowia Dziecka, aby szczegółowo ocenić stan dziecka. Oprócz badań genetycznych należy przeprowadzić także badania hormonalne, USG, tomografię komputerową itp. aby szczegółowo ocenić różne wyznaczniki płci oraz budowę i rozwój narządów płciowych wewnętrznych i zewnętrznych. Konieczna jest także konsultacja psychologiczna/ psychiatryczna.

Dziecko NIE jest osobą transseksualną, ponieważ transseksualizmowi nie może towarzyszyć rzeczywisty, fizyczny stan niezgodności płci genetycznej do wyglądu zewnętrznych cech płciowych. Zabiegi w przypadku tego typu zaburzeń (np. interseksualność, obojnactwo) są refundowane.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,
Zapraszam na konsultację, będzie możliwość spokojnej rozmowy i wyjaśnień.
kontakt@drjaworowski.pl
Dr Janusz Jaworowski
specjalista chirurgi plastycznej
specjalista chirurgii ogólnej
onkologicznej