Szanse na większy wzrost u 13-latki

Moja córka ma 13 lat i 4 miesiące. Ma 153, 5 cm wzrostu i waży 46 kg. W wieku 11 lat dostała pierwszej miesiączki. Przez ostatnie 1,5 roku urosła 4 cm. Jej wzrost mieścił się w okolicach 25 centyla,w wieku 6 lat. później 25-50 centyl przez 2 kolejne bilanse. Ja mam 159 cm wzrostu i maja mama i siostra też poniżej 1,60. Mąż natomiast 1,86 i w jego rodzinie wszystkie kobiety są wysokie powyżej 1,70. czy moja córka ma szansę jeszcze urosnąć chociaż kilka centymetrów? o co zadbać, by jej pomóc?

Marta Mielniczuk

Witam. Na wzrost ma wpływ wiele czynników, między innymi czynniki genetyczne. Jeśli w Pani rodzinie kobiety nie są zbyt wysokie, jest szansa, że Pani córka również nie będzie. Na siatce centylowej dla wzrostu mieści się jednak w normie i wciąż rośnie, dziewczynki rosną średnio do około 16 roku życia. Pozdrawiam.