Szczękościsk po ekstrakcji schowanego zęba

Trzy tygodnie temu miałam ekstrakcję schowanej ósemki. Pomimo,że zabieg przebiegł sprawnie, strasznie spuchłam, miałam szczękościsk i ogromne dolegliwości bólowe.W międzyczasie brałam antybiotyk, Nipas (jedyny lek który przynosił ulgę), masę leków przeciwbólowych, a teraz biorę metronidazol. Ból nadal się utrzymuje, i czasami jest nie do zniesienia. Na żuchwie nadal lekka opuchlizna jak kamień i nadal lekki szczękościsk. Lekarz zrezygnował już z podawania Nipasu i zaleca łyżeczkowanie.

Dzień dobry. Szczękościsk po usunięciu ósemki wynika z reakcji mięśni żuchwy na ból pooperacyjny, a także na stan zapalny. Długo utrzymująca się opuchlizna i stwardnienie tej okolicy jest wynikiem krwawienia z rany. Dlatego lekarz zaleca łyżeczkowanie zebranego w ranie i okolicy materiału. Nie pisze Pani czy dostała Pani również antybiotyk doustnie. W tym przypadku na pewno bym zalecała. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz

Witam serdecznie,
Czasami podczas usuwania ósemek mogą pojawić się stany zapalne, które znacznie utrudniają gojenie i powodują, że jest ono bardziej uciążliwe i bolesne. Podawany Nipas sugeruje, że wystąpił tzw. suchy zębodół, czyli miejscowe zapalenie kości. To mogło wpłynąć na przedłużenie występujących objawów.
Szczękościsk nam z kolei mówi o podrażnieniu lub przejściu stanu zapalnego na mięśnie żucia.