Szczepienia a podejrzenie anemii u dziecka

Czy jeśli karmię piersią i mam anemię (nie wiem czy tak jest, ale podejrzewam), to dziecko też może mieć anemię, mimo że przybiera na wadze i to sporo? Czy jeśli miałoby anemię (lub jest jej podejrzenie) należy odczekać ze szczepieniem? Ma to być pierwsze szczepienie (poza szpitalnym), dziecko ma 2,5 miesiąca.

Milena Lubowicz

Anemia nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Jeżeli miała Pani anemię pod koniec ciąży, to dziecko też ją może mieć, jeżeli dopiero po porodzie, to nie ma to wpływu, gdyż czerwone krwinki w żaden sposób do mleka się nie dostają. Około 3 miesiąca życia dziecka fizjologicznie niemowlak ma anemię około 10-11 mg/dl, co związane jest z tym, że kończą się krwinki od mamy, a jego własny szpik nie produkuje dostatecznie dużo. Jest to norma.
Pozdrawiam