Szczepienia dzieci szczepionką skojarzoną

Witam, mam pytanie w związku ze szczepieniem. 10 czerwca mam 1 szczepienie córeczki i nie wiem jak zaszczepić, czy szczepionkami z sanepidu, czy szczepionką skojarzoną tzw 4 w 1 lub 5. W 1 zdania są tu podzielone jedni mówią, że lepiej z sanepidu inni, że lepiej skojarzoną, bo nie wywołują takich skutków jak te z sanepidu. Czytałam, że w tych szczepionkach jest rtęć, która powoduje nieraz autyzm u dzieci? Jak zaszczepić córeczkę, żeby miała jak najmniejsze ryzyko powikłań po szczepionkach i jaką szczepionkę wybrać? Proszę o odpowiedź, co będzie najlepsze dla mojego dziecka?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.
Badania nie potwierdzają różnicy w skuteczności nowoczesnych szczepionek skojarzonych (zawierających kilka antygenów) w stosunku do szczepionek zawierających pojedyncze antygeny, to samo dotyczy ilości powikłań poszczepiennych. Obalono również tezę o wpływie szczepienia MMR na występowanie autyzmu u dzieci.
Jedyną uchwytną korzyścią stosowania szczepionek skojarzonych jest poprawa komfortu dziecka, poprzez ograniczenie bólu i stresu związanego z wielokrotnymi infekcjami. Decyzja o wyborze formy szczepienia należy do Pani.