Szczepienia dzieci w Polsce

Coraz częściej rodzice w Polsce nie chcą szczepić swoich dzieci, czy jest to słuszne postępowanie?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Z punktu widzenia lekarskiego zdecydowanie nie. Jest to jednak tak szeroki temat, że trudno toczyć tę dyskusję w obrębie forum internetowego. Polecam artykuł dotyczący szczepienia dzieci, odwołujący się wyłącznie do źródeł potwierdzonych naukowo i badawczo (niestety dostępny wyłącznie w języku angielskim) pod poniższym linkiem: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/dear-parents-you-are-being-lied#HichGTmEpLlpokVr.01

Jeśli chodzi o przepisy to rodzic dziecka utrudniający szczepienie popełnia wykroczenie i może zostać ukarany grzywną. Szczepienia wprowadzono aby chronić całą populację przed najgorszymi chorobami zakaźnymi. Nieszczepione dziecko będzie przez całe życie narażone na zakażenie.
Powikłania poszczepienne zdarzają się i ze strachu przed nimi niektórzy rodzice pragną uniknąć szczepień. Jednak znacznie częściej zdarzają się zakażenia śmiertelne nieszczepionych dzieci.