Szczepienia dziecka po powrocie z zagranicy

Mój synek dotychczas był szczepiony w Niemczech, wróciliśmy do Polski a mamy do wykonania przypominające szczepienie infarnix hexa (6w1) + prevenar 13 (peumokoki). Czy synek musi być zaszczepiony tymi samymi szczepionkami? Mieliśmy już także szczepieni na MMR + ospa wietrzna, czy przypominająca dawka musi również zawierać tą na ospę czy wystarczy MMR, z tego co się orientuję w Polsce na ospę się nie szczepi.

Szczepienie należy kontynuować tym samym preparatem. W przypadku Państwa dziecka Infanrix Hexa + Prevenar 13. TYLKO w przypadku braku danego preparatu na rynku możliwe jest zamienne zastosowanie innego o tym samym składzie. Jeśli chodzi o MMR to w Polsce szczepienie przypominające zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień wykonuje się w 9 roku życia. Ospa jest dobrowolna i refundowana tylko do 3 roku życia dla dzieci chodzących do żłobka. Wg zaleceń producenta należy podać 2 dawki w odstępie minimum 8 tygodni.