Szczepienia i badania przed operacją guza mózgu

Szykuję się na operację guza mózgu i w związku z tym mam patania; 1/.mialem 3 szczepienia przeciw żółtaczce w 2001r czy muszę powtórzyć szczepienia ?/ lekarz rodzinny twierdzi,że nie trzeba a wręcz je zakazał twierdząc,że przepisy zabraniają powtórnych przypominających szczepień/.2/ Jakie dodatkowe badania muszę wykonać udając sie do szpitala by skrócić czas pobytu? do tej pory sprawdziłem grupę krwi i zastanawiam się nad ekg, prześwietleniem płuc , badaniami krwi i moczu.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Oczywiście badania może Pan wykonać, jednak należy pamiętać, że np. morfologia krwi i badanie og. moczu są wartościowe maksymalnie przez tydzień. W szpitalu i tak będzie miał Pan wykonaną morfologię krwi i koagulologie (układ krzepnięcia), gdyż anestezjolodzy potrzebują aktualnych badań przed samym zabiegiem. Jeśli choruje Pan przewlekle na serce lub z powodu niewydolności nerek/wątroby/ zaburzeń w układzie oddechowym warto uzyskać konsultację internistyczną, że nie ma przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego.
Jeśli chodzi o szczepienie przeciwko WZW typu B - należy oznaczyć miano przeciwciał anty-HBs. Za poziom ochronny uważa się stężenie >10 IU/l.