Szczepienia przed wyjazdem do krajów tropikalnych

Dzień dobry! W styczniu wyjeżdżam na 3 tygodnie do Indochin. Jakie szczepienia (gdzie i kiedy) powinnam odbyć? Mieszkam w Grodzisku Mazowieckim. Jaka jest procedura takich szczepień? Czy powinnam mieć skierowanie od lekarza rodzinnego? Czy szczepić się na malarię lub jakie brać leki?

Witam!

Kwestią szczepień przed wyjazdami do krajów tropikalnych zajmuje się lekarz medycyny podróży. Skierowanie do takiego lekarza jest niepotrzebne. Istnieją również prywatne placówki oferujące usługi w tej problematyce.

Niestety, nie podała Pani dokładnie krajów, które Pani odwiedzi podczas całej podróży. Istnieje orientacyjny wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień w różnych krajach.

Ogólnie lekarz medycyny podróży:

  • udzieli kompleksowej informacji na temat zagrożeń związanych z podróżą do danego regionu świata,
  • przeprowadzi wywiad chorobowy połączony z oceną ryzyka przed podróżą (ocena ryzyka jest ważna podczas kwalifikacji do niektórych szczepień),
  • zleci wykonanie niezbędnych przed wyjazdem do danego kraju szczepień
  • udzieli porad dotyczących właściwego zachowania podczas podróży, poinformuje na co należy zwracać szczególna uwagę, czego nie należy robić,
  • wyda książeczkę szczepień międzynarodowych,
  • oceni stan zdrowia po powrocie z egzotycznej podróży.

Niestety nic więcej w tej chwili nie mogę Pani powiedzieć, proponuję jak najszybciej w miarę możliwości skontaktować się z lekarzem medycyny podróży.

Pozdrawiam serdecznie!