Kobieta , 30 lat

Witam, jestem obecnie w 32 tygodniu ciąży. Niestety ani przed ciążą, ani później nie pomyślałam o szczepieniu przeciw WZW typu B, o innych zresztą też nie. Ciąża była zagrożona i to głównie spędzało mi sen z powiek. Teraz zastanawiam się czy na tym etapie ciąży jest sens poddania się jakiemukolwiek szczepieniu, czy lepiej poczekać z tym aż Maleństwo przyjdzie na świat?
Szczególnie niepokoi mnie szczepienie przeciw WZW, bo przecież nie można wykluczyć, że podczas porodu potrzebne będzie nacięcie, albo ciąża będzie musiała być zakończona cesarskim cięciem.
Bardzo proszę o poradę. Dziękuję!

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Magdalena Kowalska 59
Lek. Magdalena Kowalska Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Droga Pani!

Szczepienie przeciwko WZW t.B może być przeprowadzone u kobiet w czasie trwania ciąży. Jednak należy mieć na uwadze pewne ryzyko (bardzo małe) dla matki i dziecka z tym związane - najczęściej jest ono związane z powikłaniami poszczepiennymi o podłożu alergicznym np. na składniki preparatu.

Najlepszym czasem na zaszczepienie się jest II i III trymestr ciąży. W Pani przypadku, jeśli zdecyduje się Pani zaszczepić przeciwko WZW t.B, powinno się to odbyć jak najszybciej jeśli chce Pani uzyskać odporność. Uzyskuje się ją 14 dni po drugiej dawce - czyli po 6 tygodniach od pierwszego podania (w schemacie standardowym 0-1-6 miesięcy).

Decyzja należy do Pani. Z innymi szczepieniami, poza WZW t.B, proponowałabym poczekać do czasu zakończenia karmienia piersią niemowlęcia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Ciąża – Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów – to tylko niektóre z pierwszych objawów ciąży.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach