Szczepienie dzieci a przebywanie w obecności kobiet w ciąży

Dzień Dobry Panie doktorze, mamy mały problem, ponieważ mój partner i ja spodziewamy się dziecka. Jestem w 24 tyg. ciąży, a mój partner ma córkę 5 letnią i właśnie dziś pojechał po nią, lecz jego była żona poinformowała go że córka miała w czwartek szczepienie (nie powiedziała jakie), po którym nie może ponoć przebywać w towarzystwie kobiet w ciąży. Ja pierwszy raz się spotkałam z czymś takim, ale dla pewności pytam czy taka szczepionka istnieje po której jest zakaz zbliżania kobiet w ciąży?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Znana jest Mi taka sytuacji. Jeśli kobieta w ciąży przebyła ospę wietrzną w dzieciństwie może spokojnie przebywać z dzieckiem zaszczepionym na tę chorobę . Szczepienie przeciwko ospie wietrznej osób z otoczenia ciężarnej, która na ospę wietrzną nie chorowała, jest przeciwwskazane. Możliwe, ale bardzo rzadkie, jest przeniesienie wirusów ospy wietrznej i półpaśca (VZV) po kontakcie z zaszczepionymi na osoby, które na ospę wietrzną nie chorowały. Należy unikać kontaktów z zaszczepionymi, u których pojawiły się wykwity ospowe. Pojedyncze wykwity grudkowe i pęcherzykowe mogą wystąpić u ok. 3% osób w okresie 5-26 dni od szczepienia. Proces przeniesienia VZV od zaszczepionego dziecka na ciężarną kobietę opisano, jednak nie wykazano zakażenia płodu.