Szczepienie przeciwko ospie wietrznej przed zajściem w ciążę

Witam, proszę o interpretację wyników odnośnie OSPY WIETRZNEJ - IgG 3,43, a IgM 0,45. Czy powinnam zaszczepić się przed zajściem w ciąże??

Szanowna Pani,
Niskie stężenie przeciwciał p-ospowych nie świadczy o braku odporności na ospę.
Kluczowe wydaje się mieć odpowiedź na pytanie czy przechorowała Pani ospę? Jeśli tak to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jest Pani odporna na zachorowanie.
Jeśli są co do tego wątpliwości to oczywiście można się zaszczepić. Oczywiście poczekać z zajściem w ciążę co najmniej 3 miesiące.

z poważaniem,
J.Zachwieja