Szczepienie przeciwko różyczce

Witam. Uprzejmie proszę o radę w sprawie szczepeinia przeciw wirusowi różyczki przed planowaną ciążą. Czy po upływie 3 miesięcy po dniu zaszczepin warto jest zrobić badania na obecność przeciwciał różyczki klasy IgG i IgM? Jak je należy zinterpretować? Na pewno istnieją normy określające dostateczną ilosć przeciwciał klasy IgG. Czy po 3 miesiącach obecność przeciwciał klasy IgM wskazywałaby na dalszą inkubację wirusa czy postępujący proces chorobotwrczy? I czy ich obecność lub brak jest wyznacznikiem podjęcia decyzji o staranie się o dziecko? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

W wieku rozrodczym szczepienie przeciwko różyczce zalecane jest kobietom planującym ciążę, u których występuje niskie miano przeciwciał w klasie IgG przeciwko różyczce (nie przechorowały, nie szczepiły się wcześniej). W tym przypadku podaje się jedną dawkę szczepionki. Zaleca się nie zachodzenie w ciążę w czasie 2 miesięcy od zaszczepienia. Zaleca się również wykonanie oznaczenia przeciwciał - dodatni wynik oznaczenia przeciwciał w klasie IgG świadczy o odporności.

Odnośnie przeciwciał w klasie IgM - jest to klasa przeciwciał, której poziom zwiększa się w czasie choroby i nie powinna być oznaczana w diagnostyce uodpornienia. Jeśli poziom przeciwciał w klasie IgM będzie podwyższony, świadczy to o trwającej infekcji i nie można wtedy zachodzić w ciążę.

Proponuję wizytę u swojego lekarza rodzinnego/internisty lub ginekologa w celu porozmawiania o wszelkich Pani problemach i niepokojach związanych z planowanym poczęciem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.