Szczepienie przeciwko wirusowi HBV przez zabiegiem usunięcia śrub z ręki

Mąż za 2 tygodnie będzie operowany (wyjęcie z ręki śrub, które miał założone po wypadku). Zapomniał o szczepieniu p.żółtaczce. Czy może jeszcze się zaszczepić?

Witam! Szczepienie przeciwko wirusowi HBV (wirus odpowiadający za wirusowe zapalenie wątroby typu B) jest zalecane przed każdym zabiegiem operacyjnym, z uwagi na ewentualne ryzyko zakażenia. Szczepienie składa się z 3 dawek szczepionki, stosowanych w odstępach 0-1-6 (II dawka po miesiącu od I dawki,a III dawka po 5 miesiącach od II dawki). Po pełnym szczepieniu u większości ludzi wytworzona zostaje odporność na infekcję HBV. W przypadku Pani męża pełne szczepienie nie zostanie zrealizowane, ale zostanie rozpoczęty proces szczepienia, co na pewno będzie lepsze niż całkowite zaniechanie szczepienia. Dlatego zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego w celu rozpoczęcia szczepienia. Pozdrawiam serdecznie!