Szczepienie przeciwko WZW typu B

Witam, Mam pytanie odnośnie szczepienia przeciwko WZW typu B. Ostatnio otrzymałam pierwszą dawkę szczepienia, kilka dni później znalazłam moją książeczkę zdrowia, w której odnalazłam informację, że już byłam szczepiona przeciwko WZW typu B- 13 lat temu. Czy wykonywać pozostałe dwie dawki szczepienia? Czy może tylko wystarczy sprawdzić ilość przeciwciał we krwi? Szczepienia wymaga ode mnie pracodawca-do podjęcia stanowiska w służbie zdrowia w zagranicznej placówce. Będę wdzięczna za pomoc

Witam.
Jeśli 13 lat temu przeszła Pani cały cykl szczepień podstawowych, to nie ma potrzeby ponownie się szczepić od początku.
Wystarczy oznaczyć poziom p/c anty HBs. Można to zrobić już teraz, ew. po 4 tygodniach od "dawki przypominającej".
Jeśli nie jest to pilne to proponuję odczekać te 4 tygodnie od ostatniego szczepienia.
Dalsze postępowanie będzie zależało od wyniku badania, ale to proszę skonsultować z lekarzem.
Obecnie nie stosuje się rutynowo dawek przypominających, tak jak to było kiedyś, co 5 lat.
Dawki przypominające i oznaczanie p/c stosuje się u ludzi przewlekle chorych np. z niedoborami odporności, dializowanych itp.