Szczepionka przeciw pneumokokom u 2-latki

Witam.Moja córeczka była ze mną niedawno na bilamsie dwu latka pani pediatra poleciła bym zaszczepila ją na pneumokoki ponieważ nie była jeszcze na nie nigdy szczepiona...mam wiec pytanie czy to nie jest zbyt późno czy ta szczepionka cos teraz da slyszalam ze na pneumokoki nalezy wiele wczesniej szczepic dziecko. Mam tez pewne obawy poniewaz podczas ostatniego obowiazkowego szczepienia z kalendarza szczepien(16-18 m.ż) miala silny odczyn poszczepienny raczka jej bardzo spuchła była cała czerwona

Aleksander Ropielewski

Najpóźniej jest sens zaszczepić dziecko przed upływem 2-go roku życia. Decyzja pozostaje w Pani gestii. Odczyn poszczepienny na jedną szczepionkę nie oznacza, że będzie on występował przy kolejnej. W przypadku Pani dziecka najpewniej w ge będzie wchodziła szcepionka skoniugowana (dla dzieci w wieku 2-5 lat).
Polecam zapoznać się z poniższym linkiem, który odpowie na wiele pytań w przystępny sposób.
http://pediatria.mp.pl/szczepieniaochronne/show.html?id=64435