Szczepionki przeciw gruźlicy i antybiotyk w ciąży

witam. chcialabym zapytac, o szczepionke przeciw gruzlicy i antybiotyk w czasie ciazy... o ciazy dowiedzialam sie niedawno to drugi miesiac, a na kilka dni przed dowiedzeniem sie dostalam szczepionke na gruzlice, i przyjmowalam lek przeciwbolowy ibuprom sprint caps, pyralgine i raz paracetamol. czy mogla mojemu dziecku stac sie przez to krzywda? jakie moga byc konsekwencje?

Małgorzata Panek

Szczepionki żywe są przeciwwskazane w ciąży. Pyralgina również. Ibuprofen można stosować wyłącznie w przypadku konieczności i braku możliwości zastosowania innego leku. Paracetamol jest lekiem bezpiecznym w ciąży, jednak nie należy go stosować długotrwale.
Celem oceny rozwijania się płodu radziłabym udać się do ginekologa.
W przypadku jakichkolwiek chorób, wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego przed podjęciem leczenia.
Pozdrawiam