Szczepionki przeciwko ukąszeniom owadów

Witam.Mój chłopak ma uczulenie na owady takie jak osy, pszczoły i szerszenie.Z tego powodu wylądował ostatnio w szpitalu gdyż ugryzł go szerszeń.Wyglądał tragicznie ponieważ spuchła mu twarz, stopy itp. ratowała go szczepionka. Moim pytaniem jest czy można się zaszczepić przeciwko takim owadom w przypadku gdy ktoś jest uczulony i zagraża to życiu tak jak w tym przypadku?Słyszałam ze są szczepionki które można mieć przy sobie w takich przypadkach i samemu sobie ją zrobić?

Aleksander Ropielewski

Szczepienia to jedna sprawa - i faktycznie istnieje możłiwosć zaszcepienia się na jad owadów błonkoskrzydłych, która może w pełni wyeliminować reakcję alergiczną na ukąszenia. Drugą sprawą jest leczenie wstrząsu anafilaktycznego przy użyciu doraźnie pena zawierajacego adrenalinę.