Szczotka elektryczna a klasyczna

Witam, mam pytanie, czy elektryczne szczotki do zębów faktycznie lepiej czyszczą zęby od tradycyjnych szczoteczek? Zależy mi na dokładności czyszczenia zębów, więc kupiłam sobie dzisiaj szczotkę elektryczną Oral B i zastanawiam się czy odstawić tradycyjną szczoteczkę na bok... Szczególnie interesuje mnie to czy mycie zębów szczoteczką elektryczną jest skuteczniejsze niż manualną. Słyszałam różne opinie i dlatego chciałabym wiedzieć, w czym dokładnie szczotka elektryczna jest lepsza od tradycyjnej. Czy zapewnia ona większą dokładność mycia zębów? Ciekawi mnie też jakie są różnice w użytkowaniu szczoteczki elektrycznej i manualnej. Nie wiem, czy szczoteczki elektrycznej powinnam używać częściej niż tradycyjnej, czy powinnam nią myć zęby dłużej niż do tej pory? Proszę o porady dotyczące użytkowania.
KOBIETA ponad rok temu

Witam,
Szczoteczki elektryczne rzeczywiście czyszczą zęby dokładniej od tradycyjnych szczoteczek. Dodatkowo niewielka ruchoma głowica ułatwia dostęp do trudno dostępnych miejsc. Jeśli chodzi o zasady użytkowania to nie różnią się one znacząco od użytkowania "normalnej" szczoteczki. Absolutna podstawa to szczotkowanie przynajmniej 2 razy dziennie przez co najmniej 2 minuty. Pozdrawiam.

Witam! Osobiście używam szczoteczki elektrycznej Oral B - Braun od ponad 8 lat.
Przewaga jakości mycia powierzchni zębów szczoteczką elektryczną jest znacząca w odniesieniu to szczoteczki konwencjonalnej z kilku powodów.
Szczoteczka elektryczna ma mniejszą główkę, co ułatwia dostęp do takich miejsc jak ostatnie zęby trzonowe i zęby mądrości, powierzchnie językowe zębów. Jest bardziej skuteczna przy istniejących wadach zgryzu.
W trudno-dostępnych miejscach nie musimy "machać" szczoteczką. Ruch oscylacyjny główki wystarczy. Dodatkowo wytwarzane są mikroturbulencje (wiry wodne) wspomagające przepływ pasty do zębów w przestrzeniach międzyzębowych.
Szczoteczka elektryczna jest nieodzowna u osób noszących stały aparat ortodontyczny lub "retajner".
Głowica szczoteczki elektrycznej posiada tzw. "sprzęgło", które zatrzymuje ruch główki przy zbyt mocnym nacisku na powierzchnię zęba, chroniąc tym samym szkliwo przed nadmiernym ścieraniem i powstawaniem ubytków klinowych (mechanuczne ubytki przyszyjkowe).
Jakość umycia powierzchni zębowych można sprawdzić przy użyciu barwników (mogą to być płyny lub pastylki dostępne w aptece) użytych bezpośrednio po umyciu zębów. Wszystkie strefy pominięte przez szczoteczkę zostaną zabarwione (barwnik da się usunąć poprzez ponowne, bardziej dokładne umycie zębów).
Taki test wybitnie wskazuje na przewagę szczoteczki elektrycznej.
Ważnym aspektem jest oryginalność produktu, jak samej szczoteczki, tak i końcówek zamiennych. Przestrzegam przed kupowaniem przez internet u nieznanych sprzedawców (sprawdziłem na własnym przykładzie).
Wybór producenta też ma znaczenie. Firma Braun(Oral-B) oraz Philips oferują dobre i sprawdzone technologie. Szczoteczki tanie np. w sieci Rossman nadają się jako szczoteczki adaptacyjne dla dzieci lub awaryjne. Jakość mycia w ich przypadku jest mierna.
Uwagi praktyczne:
1. Warto przed użyciem szczoteczki i elektrycznej i manualnej oczyścić przestrzenie międzyzębowe przy pomocy nici dentystycznej. (przynajmniej przed wieczornym myciem).
2. Nawilżyć główkę szczoteczki wodą. Nałożyć pastę do zębów (wielkości ziarna fasoli).
3. Nie uruchamiając szczoteczki rozprowadzić pastę na powierzchnie podniebienne, policzkowe, językowe i żujące zębów.
4. Włączyć szczoteczkę i myć nie krócej niż 2 minuty (minimalny czas skutecznego działania pasty)
5. Ważne!!! Siła nacisku na ząb powinna być wywierana przez policzek, a nie dłoń. Tak oszczędzimy nasze szkliwo oraz końcówkę szczoteczki.
6.Metody szczotkowania są podobne jak w przypadku zwykłej szczoteczki.
7. Po użyciu opłukać szczoteczkę wodą, umyć mydłem i osuszyć.
Obecnie w gabinetach stomatologicznych są dostępne modele pozwalające zaprezentować sposób działania oraz techniki mycia zębów z użyciem szczoteczki elektrycznej.
Mam nadzieje, że pomogłem. Pzdrawiam!

Witam
Szczoteczki elektryczne są wygodniejsze w użyciu. Zmieniając końcówkę może ją używać cała rodzina..Oczywiście są dokładniejsze ale to zależy od użytkownika. Należy dokładnie czyścić dokładnie każdą powierzchnię zęba. czas szczotkowania to 2-3 min.
Po dokładniejszy instruktaż higieny jamy ustnej należy udać się do dentysty lub higienistki stomatologicznej.

Witam, zdecydowanie polecam używanie szczoteczek elektrycznych. Są one skuteczniejsze w zabiegach higienicznych docierają tam, gdzie nie dotrze zwykła manualna szczotka. Oczywiście należy pamiętać, że na mycie szczotką elektryczną zębów trzeba poświęcić również odpowiednią ilość czasu, czasem nawet większą niż podczas mycia szczotką manualną.

Witam,
Jestem zwolenniczką szczotek elektrycznych.W naszej klinice również zalecamy pacjentom ich stosowanie.Szczotka elektryczna,ze względu na swoją konstrukcję ( wibrująca i rotująca mała główka) dużo lepiej dociera do wszystkich powierzchni zęba i przestrzeni miedzyzębowych.Umiejętne używanie szczotki elektrycznej ( bardzo proszę po instruktaż użytkowania zgłosić się do gabinetu stomatologicznego),pozwoli zapewne na znaczną poprawę higieny jamy ustnej.Jeśli będzie Pani zadowolona z efektów,proponuję zastąpić tradycyjną szczoteczkę,szczoteczką elektryczną.
Pozdrawiam.

Zdecydowanie mogę polecić szczoteczki elektryczne - soniczne. Są one znacznie bardziej skuteczne w usuwaniu płytki bakteryjnej z trudno dostępnych miejsc od tradycyjnych elektrycznych z okrągłą główką. Ważne jest aby przestrzegać czasu szczotkowania, szczoteczki mają ustawiony zegar na 2 minuty, warto jednak szczotkować 3 minuty przynajmniej 3 razy dziennie.