Szeroki rozstaw bioder a poród

Mam szerokie biodra i chciałabym wiedzieć czy to prawda, że szeroki rozstaw kości biodrowych ułatwia poród?

Lek. Tomasz Budlewski

Teoretycznie tak, ale trzeba dokonać odpowiednich pomiarów miednicy, aby określić odpowiedni rodzaj miednicy a tym samym szacowanie rodzaju porodu i jego przebiegu. Proponuję udać się do ginekologa, po badaniu będzie można odpowiedzieć na Pani pytania.

Witam.

Aby prawidłowo ocenić warunki do porodu należy zmierzyć miednicę w wymiarach: międzykolcowym, międzykrętarzowym oraz sprzężną zewnętrzną za pomocą przyrządu zwanego miednicomierzem. Takowy znajduje się na niemal każdej sali porodowej a pomiaru dokonuje się w trakcie przyjmowania rodzącej na trakt. Ważniejsze są zatem właściwe proporcje miednicy, nie zaś jej ogólna wielkość.

Pozdrawiam.