Szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego a ryzyko operacji

Witam!Mam 42 lata i od jakiegoś czasu poważne bóle kręgosłupa,głowy,lekkie zawroty głowy.Badanie rezonansu MR KR C wykazuje kyfotyczne ustawienie od C3 doC7.Na poziomie C4/C5 obecna jest szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego,która uciska na worek oponowy i korzenie nerwowe oraz wraz z ostofitami na tylno-bocznych krawędziach powoduje zwężenie obu otworów międzykręgowych.Moje pytanie:jak się leczy taką przepuklinę,czy potrzebna będzie operacja?Czy jest szans na całkowite wyleczenie?
42 LAT ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Analizując wynik Pani badania:
- fizjologicznie szyjna część kręgosłupa (oznaczenie C) wygięta jest ku przodowi, co oznacza lordozę. Kyfoza jest to natomiast patologiczne wygięcie szyjnej części kręgosłupa ku tyłowi,
- osteofity to wyrośla kostne (rodzaj zmian zwyrodnieniowych),
- przepuklina krążka międzykręgowego to zaawansowany objaw choroby zwyrodnieniowej (wynik starzenia się kręgosłupa) lub następstwo urazu,
- ucisk na worek oponowy i korzenie nerwowe to następstwo przepukliny, które skutkuje opisanymi przez Panią objawami.
Niestety nie ma jednak takiej możliwości, by w ramach porady internetowej odpowiedzieć na pytanie czy potrzebna jest operacja. Wszystko zależy bowiem od nasilenia Pani objawów oraz od tego jakie metody leczenia były stosowane dotychczas. Jeśli nie była Pani w ogóle leczona, wskazana jest rehabilitacja. Jeśli rehabilitacja nie przynosi natomiast oczekiwanych efektów, być może konieczne będzie leczenie operacyjne.