Szew nierozpuszczalny zostawiony w skórze

Dzień dobry, proszę o pomoc. Miałam usunięte znamię na plecach i założony szew ciągły nierozpuszczalny na długosci ok 5 cm . Inny Doktor który usuwał po 14 dniach szew nie wiedząc o tym obciął końcówki szwu pozostawiając resztę szwa w skórze. Rana goi się ładnie ale czy powinnam się martwić tym pozostawionym szwem? Czy powinnam zgłosić się ponownie do szpitala? Jakie mogą być objawy, że coś jest nie w porządku? Póki co nic mi nie dolega, nic mnie nie boli. Jednak jeżeli nierozpuszczalny szew zostanie w skórze, to może wdać się zakażenie, albo coś podobnego? Czy szew może wywołać jakąś chorobę? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Jagna
KOBIETA ponad rok temu

Witam!
Szwy na skórze pleców powinny być usuwane po około 10-14 dniach. Jeśli szew jest nierozpuszczalny i nie został usunięty w całości, należy względnie szybko zgłosić się do lekarza, który usunie pozostałość. Pozostawienie fragmentu szwu grozi zakażeniem bakteryjnym rany. Pozdrawiam.

Witam , nie będę pytał dlaczego szwy zdejmował lekarz , który ich nie zakładał , bo to nie ma teraz sensu... Generalnie , jeżeli nie ma odczynu zapalnego wokół blizny (obrzęk,zaczerwienienie,ból,wzmożone ucieplenie) do tej pory to należy przypuszczać , że nie będzie z tym pozostawionym szwem kłopotów w przyszłości , ale na wszelki wypadek proponuję udać się do lekarza , który szwy zakładał lub do innego DOŚWIADCZONEGO chirurga w celu podjęcia decyzji. Moja odpowiedź jest zbudowana na podstawie doświadczenia a nie na podstawie konkretnego Pani przypadku , którego nie widziałem i oceniam "po omacku" , pozdrawiam , zż

Jeśli blizna jest prawidłowa, nie ma odczynu zapalnego w zakresie skóry czy tkanki podskórnej to nie należy się martwić. Mimo tak pozostawionego szwu śródskórnego niewchłanialnego nic nie powinno się dziać. Jeśli jednak coś Panią zaniepokoi radzę w tej sprawie pilnie skonsultować się bezpośrednio z chirurgiem (trzeba będzie ten szew usunąć).

Szew niewchłanialny trzeba bezwzględnie z rany usunąć. Proszę zgłosić się na konsultację do chirurga. Pozostawienie szwu w bliźnie wiąże się z ropieniem rany i wtórnym "wydzieleniem" szwu, co w konsekwencji pozostawi szpecącą bliznę.
Pozdrawiam,
Joanna Jędrys