Szkodliwość promieniowania i zwiększenie zagrożenia nowotworem

Witam, w ciągu roku miałm robione: rtg płuc styczeń 2013, w lipcu tk kręgosłupa, październik rtg zębów(pantomogram), i tk uszu styczeń 2014.Podczas ąadnego z badań lekarz nie poinformował mnie o szkodliwości promieniowania i zwiększeniu zagrożenia nowotworem.Teraz bardzo się boje, że te badania mi zaszkodziły. Proszę powiedzieć na ile są te badania szkodliwe i o ile zwiększyło się ryzyko nowotworu.Czy po takiej ilości badan możliwe jest zajście w ciążę? Dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam\

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania jonizującego stosowane obecnie w radiologii są dawkami bezpiecznymi i nie ma powodów do obaw. Ryzyko indukcji nowotworu złośliwego po zastosowaniu procedury radiologiczbwj byłoby wówczas jeśli miała by Pani badania wykonywane nagminnie czyli bardzo często. Jeśli chodzi o ciążę to jak najbardziej można zajść w ciążę bez obaw. Jeśli ma Pani obawy to proszę porozmawiać o tym albo że swoim lekarzem rodzinnym lub raadiologiem w Pracowni bądź Zakladzie Radiologii.

Pozdrawiam.