Szkodliwość słodziku

Chciałabym zapytać o słodzik - ostatnio staram się ograniczać kalorie więc słodzik jest idealny. Słyszałam jednak, że jest szkodliwy. Czy to prawda?

Ale to własnie o aspartam toczy się od jakiegoś czasu "wojna" ze względu na przesłanki, iż ma on działanie rakotwórcze. Okazuje się bowiem, że aspartam w organizmie człowieka rozkłada się do związków, które są szkodliwe dla człowieka. Aspartam oddziałuje w niekorzystny sposób na układ nerwowy, odpornościowy i może być przyczyną występowania różnych alergii, nawet pokarmowych. Do niekorzystnego oddziaływania tej substancji na organizm człowieka należą: migreny, problemy z koncentracją, drgawki, a nawet napady padaczkowe, depresja, uczucie splątania, trudności z wymowa itd. i wiele innych...
Co do działania rakotwórczego to w listopadzie bieżącego roku planowane jest opublikowanie przez European Food Standards Agency analiz badań nad bezpieczeństwem aspartamu. Wiadomo natomiast, że spowodował on występowanie guzów nowotworowych we wcześniejszych badaniach na szczurach. Trzeba tez pamiętać, że gdyby faktycznie aspartam okazał się niebezpieczny dla zdrowia to oznaczałoby to konieczność wycofania produktów żywnościowych, które go zawierają z rynków całego świata, co oznacza w sumie miliardy dolarów strat dla wielu firm na świecie - możemy wiec mieć tylko nadzieje, że wyniki przedstawionych analiz będą wiarygodne. W każdym razie w czasach kiedy żywność jest wręcz nafaszerowana chemią, zdecydowanie lepiej jest postawić na zdrowe ograniczanie kalorii oraz wysiłek fizyczny niż na własną rękę sprawdzać szkodliwość aspartamu. Pozdrawiam, I. Zadnieprowska