Szmer skurczowy nad aortą u młodej osoby

witam mój syn ma 17 lat. był dziś na ekg i stwierdzono że ma szmer skurczowy nad aortą i dostał 2 skierowania do poradni specjalistycznej na objęcie leczeniem specjalistycznym i do laboratorium na morfologie krwi (podstawowe) . moje pytanie jest co to jest szmer skurczowy nad aortą? będzie czekać go jakieś operacje? czy będzie musiał brać leki?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Szmer to zjawisko dzwiękowe. Szmer skurczowy nad aortą może oznaczać stenozę aortalną.
Nie można określić jakie będzie leczenie bez rozpoznania. Szmer jest jedynie objawem - konieczne sa dalsze badania aby postawić rozpoznanie. Może okazać się, między innymi że w przypadku Pani syna nie jest konieczne żadne leczenie.