Szmery w sercu i blaszki w łuku aorty w RTG

W badaniu osłuchowym wyszły mi szmery w sercu. W ubiegłym roku w RTG wyszło poszerzona aorta wstępująca, sylwetka serca nieco lewokomorowa. W kwietniu tego roku w RTG ponieważ znów chorowałam na zapalenie oskrzeli wyszły blaszki w łuku aorty. Czy mogę obawiać się czegoś złego . Mój kardiolog powiedział że nie może mi zrobić wysiłkowego ponieważ mam zapewne jakąś wadę serca i nie chciałby mi zaszkodzić tym badaniem. Muszę najpierw zrobiś ECHO serca. Bardzo się boję ponieważ cała rodzina to sercow

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam. Proszę słuchać zaleceń lekarza kardiologa. Obecność szmerów w sercu może mieć związek z istnieniem zastawkowej wady serca. Jednak aby to stwierdzić konieczne jest wykonanie badania ECHO. W zależności od jego wyniku będzie można ustalić dalsze postępowanie. Pozdrawiam.