Sztywnienie i ból szyi

Kilka miesięcy temu po biegu brałem prysznic (zimna i ciepła woda na zmianę). Stało się wtedy coś dziwnego, mianowicie poczułem mocne zesztywnienie i ból z tylu w szyi, taki, że nie mogłem ruszyć głową. W końcu mi się udało poruszyć, ale wtedy nastąpiło takie dziwne mocne strzelenie. Od tamtego czasu raz na jakiś czas podczas ruchów głowy (najczęściej skręcając w lewo) gdzieś w szyi nieco po prawej stronie jest takie niespodziewane zesztywnienie i strzał. Czasami jest to mocne, czasami słabe. Są dni kiedy w ogóle się nic nie dzieje albo rzadko, ale są też dni, że na kilka ruchów głowy jest strzał. Ponadto nie mam żadnych innych dolegliwości, żadnego bólu głowy etc. Poza tym strzelaniem mogę normalnie funkcjonować.

Witam!

Strzelanie w stawach może wynikać z wielu rzeczy. Najczęstsza przyczyną jest nieodpowiednie odżywienie - brak substancji odżywczych, które biorą udział w powstawaniu mazi stawowej (głównie białka pełnowartościowego), która z kolei zmniejsza tarcie w stawach.

Inną przyczyną może być zwiększenie obciążenia stawu - nasilony trening, nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia, brak rozgrzewki. Warto pamiętać, że trening powinien być zwiększany stopniowo, a wraz z wzrostem jego intensywności proporcjonalnie powinna wzrastać podaż składników pokarmowych. Część ćwiczeń sama w sobie jest szkodliwa dla stawów - np. część ćwiczeń ze sztangą na siłowni.

Na powstawanie opisanych przez Pana objawów mogą wpływać także wady postawy, które zwykle w dorosłym wieku są lekceważone.

Warto udać się do lekarza rodzinnego, zbadać kręgosłup szyjny, w razie potrzeby wykonać jego zdjęcie rentgenowskie oraz zastosować się do powyższych wskazówek. W razie nieprawidłowości występujących w strukturach kostnych być może wskazana będzie rehabilitacja.

Ppozdrawiam serdecznie!